5 PÕHJUST, MIKS VAFFA TOOL ON MEIE KODUS ASENDAMATU

Pildid: Lilli blogi
www.filtritablogi.com

Esimene VAFFA tool saabus meie koju kui laps oli 1,5 aastane.
See oli täpselt selline vanus, kus ta sikutas mind ühtelugu särgisabast, et ma näitaksin, mille põnevaga ma seal köögitasapinnal ometi tegelen.
Kuna meil on kodus kaardus seljatoega tekstiilmaterjalist söögilaua toolid, ei olnud nendest alternatiivina suurt abi. Tänu kaardus seljatoele polnud need toolid turnimiseks stabiilsed ega puhastamiseks eriti mõistlikud. Samuti oli laps ju alles mõni aeg tagasi käima õppinud ja ilma piirdeta astmepingi peal ennast veel kindlalt ei tundnud - ja ega mul endalgi polnud päris kindel tunne teda maapinnast kõrgemal tasakaalu õppimas vaadata.

Kui meie koju saabus esimene VAFFA tool (LINK), oli see suur äratundmisrõõm - lõpuks ometi oli meil olemas sobiv lahendus, et saaksime edaspidi rahulikult koos köögis toimetada. Tänaseks on VAFFA tool olnud meie kodus kasutusel juba aasta ja see on muutunud täiesti asendamatuks! Miks?

1) Hambapesu
Iga hommik algab hambapesuga VAFFAl toolil. Sean tooli juba kraanikausi ette valmis, et laps saaks iseseisvalt suud loputada ja nägu pesta.

2) Kätepesu
Sama ka kätepesu puhul - kui varem hoidsin ühe käega last, et samal ajal saaksin teise käega aidata tal pesta, siis nüüd sujub see tõesti lihtsamini ja kiiremini, kui mõlemad käed on vabad. Tänaseks, kui meie laps on juba 2,5 aastane, nõuab ta kindlameelselt, et saaks kõike iseseisvalt teha ja toimetab ka kätepesuga üsna tublisti ise.

3) Köögis toimetamine
Nagu Lilli enda blogis (LINK) kirjutas, et just "pärisasjadesse" kaasamine on laste jaoks kõige põnevam ja hoiab nad tegevuses, siis nõustun sellega täielikult. Meie laps nohiseb keskendunult kui saab ise muna koorida või võileiba teha. Võrreldes plastikust mänguasjade kuhjaga pakub talle rõõmu ja õhinat just nende lihtsate igapäevaste ja vajalike toimetuste tegemine.

4) Lauakomplekt
Pärast tooli kokkupanemist läks see lauakomplektina kasutusele sekunditega. Kuna joonistamiseks ja meisterdamiseks mõeldud lauakomplekt asub teises toas, on üsna mugav, kui saan ka köögis või suures toas tooli lihtsasti lauakomplektiks muuta ja miskit vahepalaks näksida anda. Võrreldes kõrge söögitooliga saab ta seda iseseisvalt kasutada. Samuti annab lauakomplektiks muutmine kindlustunde, et laps ei toimeta köögitasapinnal järelevalveta.

5) Iseseisev laps
Kõige olulisem ju ongi see, et ühel päeval saaks laps kõikide vajalike toimetustega iseseisvalt hakkama. Seepärast on rõõm anda väikesele lapsele võimalus tegevusi matkida ja näha, kuidas minu abi läheb järjest vähem vaja. Nagu on öelnud Maria Montessori: "Ära ütle neile, kuidas seda teha. Näita neile, kuidas seda teha ja ära ütle sõnagi. Kui sa ütled, vaatavad nad su huuli liikumas. Kui sa näitad, tahavad nad seda teha ise."

Do not tell them how to do it. Show them how to do it and do not say a word. If you tell them, they will watch your lips move. If you show them, they will want to do it themselves.”   – Maria Montessori

Pildid: Lilli blogi - www.filtritablogi.com.
Kes veel seda blogi ei jälgi, siis soovitame - üks vahva ja siiras lugemine. 

Järgmine
MEIE UUED SÖÖGITOOLID

Vastused puuduvad

Email again: