Pikleri kolmnurk

                                                                                                                                                                                                                                                                      Sisu ja pildid: blogi Minu perspektiiv
                                                                                                                                                                                     www.minuperspektiiv.com

"Pikleri kolmnurga looja, Ungari lastearsti Emmi Pikleri arvates oli lapsele vaba ja piiranguteta liikumist väga vaja. Juba oma lastearstiks õppimise ajal (ca 1920ndatel) avastas ta, et madalamast klassist laste seas, kellel oli võimalus õues mängida, esines vähem luumurde ja põrutusi, kui neil, kes olid pärit kõrgema klassi perekondadest, kus oli au sees olla lapsehoidja valvsa pilgu all pigem toas ja ilmselgelt mitte ringi tormata.
See veenis dr.Piklerit, et lapsed, kes olid saanud nautida jooksmise, mängimise ja turnimise vabadust, olid füüsiliselt osavamad, ettevaatlikumad ning suutsid kukkuda endale viga tegemata. Seda seetõttu, et neile oli antud võimalus õppida oma kehalisi võimeid ja piire.

Tundub igati loogiline, et lapse soovi liikuda – joosta, kiikuda, hüpata ja ronida – ei tohiks kuidagi piirata. Kuidas muidu väikelaps õpib oma keha tunnetama? Oleme me ju sedasi ehitatud, et olla füüsiliselt osavad, isegi kui ajaga on meie eluviis aina tubasem ja istuvam."

"Kui vanale selline ronimis-mängimisala sobiks? Kui kauaks on sellest rõõmu?

Pikleri soovituslikuks kasutajaks on 6 kuud kuni 4-5aastat vana laps. Minimalismi austajatele olgu öeldud, et tegelikult saab asjade vähendamise eesmärgil kasutada Pikleri kolmnurka juba sünnist alates, riputades sinna külge näiteks erinevad mänguasjad beebile vaatamiseks. 6-8-kuune saab end seal juba pulkade najal püsti ajada ning vanem laps, olles juba saavutanud Pikleril kasutatavad üldmotoorika oskused (tasakaal, koordinatsioon, jõud), kasutada seda eelkõige fantaasimängudes. Erakordne pole ka vanemate laste huvi, mistõttu ütlevad mõned kasutusajaks ka kuni 7-aastat."

Loe kogu postitust blogist Minu perspektiiv - www.minuperspektiiv.com.
Eelmine
ÄGEDAID PILTE MAIST
Järgmine
Suviseid pilte

Vastused puuduvad

Email again: